středa 17. prosince 2008

Jak si nainstalovat zkušební SUSE Linux

Návod pro ty, kteří ty, kteří se potřebují připravit na zkoušku Operační systémy II na PEF ČZU a nechtějí si instalovat Linux na svůj počítač.

Chcete-li testovat shellové příkazy, napsat, zkompilovat a spustit nějaký prográmek v C a zkoušet jiné příklady ze skript Operační systémy II, potřebujete přístup k nějakému linuxovému shellu.

Nejjednodušší je, pokud máte známého, který provozuje internetový linuxový server. Můžete ho požádat, aby vám vytvořil na tomto stroji uživatelský účet. Potom si stačí stáhnout program PuTTy, pomocí kterého se k tomuto stroji připojíte z jakéhokoli počítače připojeného k internetu.

Pokud známého nemáte, zbývají vám například tyto další dvě možnosti:

1) použijete Live CD. Jedná se o bootovací CD/DVD, které když strčíte do CD/DVD mechaniky a restartujete počítač, vytvoří v paměti počítače virtuální pevný disk a nastartuje linuxový systém, aniž by cokoli ovlivnilo stav skutečného pevného disku.

2) použijete virtualizační technologii, pomocí které spustíte v jednom okně ve Windows virtuální počítač, na kterém nastartujete linux.

Já jsem zvolil, a vřele doporučuji, možnost číslo 2) z těchto důvodů:
- nemusíte nic vypalovat na CD
- můžete normálně používat váš počítač tak, jak jste zvyklí, během ladění příkladů se můžete připojit na internet a hledat pomoc v případě, že si nevíte rady
- stav virtuálního stroje můžete kdykoli uložit a zavřít jej a vrátit se k němu později
Nevýhodou oproti LiveCD jsou požadavky na disk: budete potřebovat cca 10 GB volného místa.

Takže, jak takový virtuální stroj zprovoznit? Poměrně jednoduše. Stačí stáhnout obraz virtuálního operačního systému, a potom program, který jej bude provozovat. Obojí je k dispozici zdarma.

1) nejprve ze stránky http://www.vmware.com/download/player/ stáhněte program VMware Player (velikost: cca 50 MB). Musíte jen vyplnit formulář s informacemi, kdo jste a na co chcete program využívat. Je možné zvolit, že budete program používat pro studijní účely.

2) ze stránky http://developer.kde.org/~binner/vmware/ stáhněte soubor KDE_3.5.5_on_openSUSE_10.2.zip (velikost: 789 MB). Jedná se o image nainstalovaného operačního systému openSUSE 10.2 s grafickým rozhraním KDE. Doporučuji použít SUSE linux, jelikož na něm byly zkoušeny příklady, které máme ve skriptech.

3) Nainstalujte VMware Player.

4) Rozbalte soubor KDE_3.5.5_on_openSUSE_10.2.zip.

5) Restartujte počítač.

6) Spusťte VMware Player. Zvolte možnost Open, najděte na disku rozbalenou image, vyberte jí a zvolte Open.

7) Čekejte, systém se spustí. Nakonec vás vyzve k zadání uživatelského jména a hesla. V systému je přednastavený superuživatel root s heslem toor. Přihlašte se jako root.

8) Po spuštění systému doporučuji, abyste si založili dalšího uživatele, pod kterým budete moci příklady testovat bez toho, aniž by se vám podařilo smazat nějaké systémové soubory. Uděláte to takto: najedete myší na obrázek chameleóna vlevo dole, zvolíte Computer/Administrator Settings, dále Security and Users, User Management. Ve spuštěném programu zvolíte Add, napíšete jméno, vyberete uživatelské jméno a zvolíte heslo. Nic dalšího volit nemusíte, uživatel bude automaticky ve skupině users, což, doufám, je postačující.

9) Nyní se můžete odlogovat, přihlásit se jako nový uživatel, spustit terminálovou konzoli (tlačítko hned vedle chameleóna) a začít pracovat.
Nebo můžete spustit terminálovou konzoli a přihlásit se jen pro daný terminál jako uživatel s nižšími právy. Stačí po spuštění terminálové konzole zadat příkaz "su " (su = switch user). Příkazem "whoami" pak můžete zkontrolovat, že jste v terminálu skutečně jako nový uživatel.
Terminálovou relaci můžete ukončit buď příkazem logout. Nebo jednoduše stiskem kláves Ctrl+D (příznak konce souboru).

10) Chcete-li se systémem přestat pracovat, stačí v jakékoli chvíli kliknout na křížek pro zavření okna VMW Playeru. Stav virtuálního stroje se během chvíle uloží na pevný disk a VMW Player se ukončí. Až se k němu budete chtít vrátit, stačí spustit WMPlayer a vybrat z "Recent Virtual Machines" tu vaší. Otevře se v tom stavu, ve kterém jste ji zavřeli.

Na závěr upozornění: v systému Linux je obvyklé, že focus přebírá okno ve chvíli, kdy nad něj najedete myší. Nikoli až poté, co na něj myší kliknete, jako ve Windows. Pokud tedy budete psát příkazy, a divit se, proč se neobjevují, možná máte myš nad jiným oknem...

Tak, to je myslím vše, co je pro začátek třeba.

Studiu zdar!

PS: Omlouvám se všem znalejším, než jsem já, za všechny nepřesnosti zde uvedené.

Žádné komentáře: